מדריך מקלדות: מבשוק שמוצף במקלדות שונות ומשונות וקשה למצוא את המקלדת שתתאים לכם. המדריך הבא יעזור לכם לבחור את המקלדת המתאימה לכם: מכאניות, למה הן עדיפות ממקלדות ממברניות, ואיזו מקלדת מתאימה לכם.

המדריך המלא למקלדות

נכתב על ידי עומרי מזרחי, ב- 24/06/2018 09:40

בשוק ישנן מקלדות רבות, מסוגים שונים (מכאניות, ממברניות) עם סוויצ'ים שונים בצבעים (דגמים) שונים, מקשים שונים, משטחים שונים והיד עוד נטויה. במדריך זה, נדבר אודות מקלדות, ואף נעזור לכם לבחור את המקלדת שהכי מתאימה לכם, בין אם היא תהיה מכנית או ממברנית, את גודלה, סוג הסוויצ'ים שלה וכל היוצא בזה. חשוב להדגיש כבר בהתחלה, בחירת מקלדת היא עניין סובייקטיבי, הקשור לתקציב שאתם מוכנים לשלם, לצרכים שלכם וכמו כן לתכונות המשמעותיות עבורכם (מקשי מאקרו, סוויצ'ים מועדפים, משטח לידיים, נאם פאד, לייאוט מיוחד וכו').

באופן טבעי, כאשר בוחרים מקלדת חדשה, הדבר החשוב ביותר הוא נוחותה, שמושפעת בעיקר מסוג הסוויצ'ים שלה, ולכל אחד תהיה העדפה שונה לחלוטין, לכן אנו ממליצים בחום לנסות את סוגי הסוויצ'ים השונים (שיפורטו כאן בהמשך) לפני קניית המקלדת. דרכים לבדוק סוויצ'ים לפני קניה:

 • בחנויות מחשבים מחזיקים לעיתים טסטר בדיוק למקרים כאלה, וניתן ללכת לשם ולנסות את הסוויצ'ים השונים, ובכך למצוא את המתאים ביותר עבורכם.
 • לקנות טסטר. לא חסר דרכים לקנות אחד: ב-Ebay ואלי אקספרס יש מספר אפשרויות זולות, וכאלו יקרות יותר עם מבחר גדול יותר באתרים המיועדים למקלדות מכניות.

מקלדות ממברניות VS מכאניות

בגדול, כאשר שלוחצים על מקש במקלדת ממברנית (מקלדת רגילה), לוחצים על משטח פלסטיק מוגבה, שכאשר לוחצים אותו עד הסוף, עד לנקודה בה משטח הפלסטיק נוגע בלוח המודפס של המקלדת, נסגר מעגל חשמלי וכך נשלח אות למחשב. רוב המקלדות מהסוג הזה, למעט מקלדות ספציפיות מאוד, יכולות להרגיש דביקות-משהו, לא מדויקות, קשות במידה לא שווה (קשה יותר ללחוץ רק על חלק מהמקשים) ובאופן כללי לא נוחות במיוחד.

אלו בניות בצורה פחות טובה ופחות איכותית ממקלדות מכאניות (לרוב), ונוטות לההרס ולהיכשל בתדירות גבוהה יותר ובזמן קצר יותר ממקלדות מכאניות. היתרונות העיקריים של מקלדת ממברנית היא מחירה הנמוך, שכן מקלדת מכאנית עולה יותר - על כן, כאשר אין לכם את האפשרות לשלם על מקלדת מכאנית, מה שנותר עבורכם הוא לבחור מקלדת ממברנית.

במקלדת מכאנית, מתחת לכל מקש ישנו מנגנון מכאני קטן, הסוויצ'ים, שמורכב מכל מיני חלקים שונים: כמו קפיץ ובסיס (הניתנים לשינוי) הפותחים את האפשרות וההיצע לסוגים שונים של סוויצ'ים, בעלי תחושות שונות, רעש שונה, כובד שונה וכדומה. מקלדות מכאניות נוחות יותר באופן משמעותי, וברגע שמנסים ומתרגלים, קשה מאוד לחזור אחורה למקלדות ממברניות. חייבים לנסות בכדי להבין.

יתרונותיה של מקלדת מכאנית רבים וגדולים, להלן:

 • תחושה משופרת: שוב, לכל סוויצ'ים' יש תחושה שונה, וחייבים לנסות בשביל להבין.
 • עמידות גבוהה יותר: מבחינת איכות בניה - אלו בנויות הרבה יותר טוב ממקלדות ממברניות, זאת במידה וקונים אחת טובה - מארז אלומיניום, משטח אלומיניום, מקשי PBT וכו'...
  אורך חיי הסוויצ'ים:
  רוב הסוויצ'ים עמידים עבור 50+ מיליון לחיצות פר סוויצ'ים'. אלו המון לחיצות - רוב המקלדות המכאניות שנבנו בשנות ה-80, ה-90 (ואפילו שנות ה-70) עדיין פועלות כחדשות, אם כי העיצוב טיפה התיישן. הרעיון המרכזי - הן עמידות. מאוד. 
 • זמן תגובה מהיר יותר, וטווח לחיצה קצר יותר.
 • NKRO- האפשרות לקליטת כל מקש שנלחץ, גם אם נלחץ על כולם בו-זמנית. אלו אחד הדברים היותר נחמדים שיש במקלדת מכניות, שבאמת יכול לעזור במשחקים מסויימים, למרות שיש הרבה מקלדות מכאניות המיועדות לגיימינג אשר אין להן את הפיצ'ר הזה, אלא דברים פשוטים יותר כגון מה שנקרא "6KRO", כלומר במקרה הגרוע יותר, אלו יקלטו רק 6 מקשים בעת לחיצה בו-זמנית.
 • מודיפיקציה והתאמה אישית - עם מקלדת מכאנית, אפשר לשנות כל חלק וחלק במקלדת, זאת על מנת שתהיה המתאימה ביותר עבורכם.

עכשיו, כשאתם יודעים את ההבדלים בין מקלדת ממברנית למקלדת מכנית, אפשר להתחיל במדריך. הדבר הראשון יהיה כמובן, מקלדת ממברנית או מכאנית.

איזה סוג מומלץ?

למי מומלצת רכישה של מקלדת מכאנית? התשובה היא בעיקר עבור משתמשים העושים שימוש במחשב שלהם מעבר לשימוש בסיסי, או משתמשים המקלידים למשך זמן ממושך:

 • גיימרים, על אף שמקלדת מכאנית לא תשפיע באופן ישיר על הביצועים שלכם, יהיה זה הרבה יותר נוח לשחק עם אחת.
 • מתכנתים ואנשים שמקלדים טקסטים ארוכים - עם מקלדת מכנית יופיעו פחות שגיאות הקלדה, ויהיה קל ונוח יותר להקליד על מקלדת מכנית לאורך זמן.

לעומת זאת, עבור מי מומלצת מקלדת ממברנית? זו מומלצת בעיקר עבור אנשים שלא מעוניינים או יכולים להשקיע סכום גבוה, ועבור שימוש ביתי או משרדי - שלא מצריך הרבה שימוש במקלדת.

בשלב זה, אם אתם מתעניינים מקלדת ממברנית, אין עוד הרבה מה להתלבט. קנו מקלדת שמתאימה לתקציב שלכם, נראת טוב בעיניכם או בעלת פיצ'רים מסוימים אותם אתם רוצים (מקשי מוליטמדיה, מקשי מאקרו, תאורה, משולבת עכבר, גודל מסוים וכדומה). במידה והחלטתם שאתם רוצים יותר - כלומר מקלדת מכאנית, יש עוד הרבה דברים שצריך להבין, ונתחיל עם הסוויצ'ים.

מקלדת מכאנית טיפוסית

סוויצ'ים 

ישנם 3 סוגים של סוויצ'ים: טקטאליים, לינאריים וקליקיים. נתחיל עם הסבר על טקטאליים: סוויץ' טקטאלי הוא סוויץ' שכשאר לוחצים עליו, מרגישים מעין בליטה קטנה, וכך יודעים שהפעלנו את הסוויץ' (פידבק). סוויץ' טקטאלי טוב יהיה אחד שמרגיש חלק, עם בליטה מורגשת. סוויצ'ים טקטאליים הם מה שמוכרים בתור הסוויצ'ים שנתנו את התחושה המוכרת של המקלדת המכניות. 

לסוויצ'ים' קליקי גם כן יש בליטה טקטאלית, אבל גם מנגנון היוצר רעש - קליק. היתרונות של מקש קליקי הוא שיש בו פידבק בתחושה וגם בשמיעה, מה שנותן יתרון בכתיבה, וניתן לדעת בוודאות מתי המקש נלחץ. 

סוג הסוויצ'ים האחרון הוא הלינארי, שבאופן אישי הכי פחות נוח ו-"כיפי", בעיקר כי לא ניתן להרגיש אותו, אך יאמר לזכותם: הם נחשבים הכי מומלצים עבור גיימינג. סוויצ'ים' לינארי לא נותן פידבק כלשהו, כך שלא ניתן לדעת מתי הסוויצ'ים' נלחץ: לא קיימת שום בליטה, כך שהם שקטים יותר ומרגישים חלקים מאוד. אלו מומלצים לגיימינג, בשל כך שהבליטה שבסוויצ'ים הטקטאליים והקליקיים, כביכול, מגבילה את קצב הלחיצות של השחקן.

לסיכום ביניים: סוויץ' טקטאלי מרגישים, סוויץ' קליקי שומעים ומרגישים, וסוויץ' לינארי לא מרגישים ולא שומעים. אנחנו ממליצים בחום לנסות את 3 הסוגים הללו לפני שקונים מקלדת, כי כאמור, אין דרך טובה יותר להבין את הסוויצ'ים' מבלי לנסות אותו.

סוגי הסוויצ'ים 

לאחר שהגעתם להחלטה בנוגע לסוג הסוויצ'ים המועדף עליכם, בתקווה על בסיס ניסיון אישי, עליכם לבחור סוויצ'ים' אחד ספציפי. לאחר שהבנו והכרנו את סוגי הסוויצ'ים וההבדלים ביניהם, הגיע הזמן להיכנס לתוך ההבדל בין הסוויצ'ים של החברות - הרי איך ישנו הבדל בין הסוויצ'ים של החברות השונות, אם כולם עשויים מאותו סוג? מה ההבדל בין הסוויץ' החום (טקטאלי) של חברת Cherry, למקבילו מגייטרון, למשל? מה ההבדל בין החום של Cherry בין האפור הטקטאלי שלה? הרי זו אותו סוג של סוויצ'ים המגיעים מאותה חברה.

כאמור בתחילת המדריך, כל סוויץ' יכול להרגיש שונה במידה ומשנים את החלקים שמרכיבים אותו - כך שהחום של גייטרון מרגיש הרבה יותר טקטאלי וחלק מאשר החום של Cherry, שנחשב בעיני רבים כסוויץ' אדום מחוספס, והאפור הטקטאלי של Cherry שנחשב הרבה יותר כבד מהחום ומעייף את האצבעות מהר מאוד.

לא נפרט על כל הסוויצ'ים או כל חברת סוויצ'ים בנפרד ובצורה מעמיקה, בעיקר בגלל שאלו רבים מאוד, אך נציג בקצרה את הסוויצ'ים היותר ידועים והחברות הגדולות ביותר.

רוב המקלדות המכאניות שתראו בארץ, ורוב מקלדות הגיימינג יגיעו עם סוויצ'ים של חברת Cherry. זאת החברה המוכרת ביותר עבור מקלדות מכאניות וסוויצ'ים היום, במיוחד בארץ. כמעט כל מותג גיימינג שמכבד את עצמו משתמש בסוויצ'ים של חברה זו. Cherry הינה חברה גרמנית אשר הוקמה בשנות ה-50 של המאה הקודמת, והחלה לייצר מקלדות (כן, ישנם גם מקלדות של Cherry, לא רק סוויצ'ים) בשנות ה-70, והיא עדיין מייצרת מקלדת וסוייצ'ים, מה שהופך אותה לחברה הותיקה ביותר בשוק. Cherry מייצרת סוויצ'ים מכל שלושת הסוגים, כשאר המוכרים שלה הם:

 • חומים - טקטאליים.
 • כחולים - קליקיים.
 • אדומים ושחורים - לינאריים.

כמובן שיש לחברה עוד הרבה סוגים של סוויצ'ים, אבל הם פחות שכיחים, לכן לא נרחיב עליהם במדריך זה. לעומת זאת, מומלץ לבדוק כמה שיותר סוויצ'ים, בשביל למצוא את האחד שהכי מתאים לכם. בגלל שסוויצ'ים של Cherry הם הכי שכיחים, נשתמש בהם בתור סוג של נקודת מוצא, ונשווה אליהם את שאר הסוויצ'ים.

סוויצ'ים - חברות שונות

שימו לב - מחלק זה והלאה, יכתבו הדברים על פי דעתנו האישית בלבד.

גייטרון- Cherry Clone - הם "חיקוי" של צ'רי. גייטרון היא "חברת בת" של החברה הסינית Huizhou Gateron Electronic Technology Co., Ltd. החברה הזו הוקמה בשנת 2007 ומייצרת סוויצ'ים שמראם דומה מאוד לצ'רי, אבל הם לא בדיוק אותו דבר. בגדול, גייטרון לקחו את מה שצ'רי עשו, ושיפרו אותו. הסוויצ'ים חלקים יותר, ובעלי הרגשה טובה יותר.

השינוי הכי גדול, הוא הסוויצ'ים החומים. הסווצ'ים החומים של Cherry מרגישים, על פי דעתנו האישית, פחות טוב, אך הסוויצ'ים החומים של גייטרון מעולים. יש להם בליטה טקטאלית מורגשת ונוחה, והם חלקים להפליא. גילוי נאות - אנחנו כותבים את המדריך הנ"ל עם סוויצ'ים חומים של גייטרון. הסוויצ'ים של גייטרון מתואמים בצבעים לסוויצ'ים של צ’רי. כלומר אדומים של גייטרון מקבילים לאדומים של צ’רי וכך הלאה. רוב הסוויצ'ים שלהם מרגישים טיפה פחות טוב מהקבילים של צ'רי, למרות שלפעמים יש להם סוויצ'ים מפתיעים מאוד (הכחולים של אטומו למשל, מאוד פופולריים, בגלל שהם נורא רועשים, ומי שאוהב את הרעש יהנה איתם מאוד).

טיפ: אל תפחדו לקנות סוויצ'ים סיניים, גם אם הם נחשבים "חיקוי" של צ'רי, יש סיכוי טוב שהם יהיו טובים יותר. בנוסף לסוויצ'ים הסיניים, ישנם עוד "חיקויים" לצ'רי.

 • MOD, Zealios - שניהם יחד, בעיקר כי הם בגדול אותו דבר, סוויצ'ים סופר איכותיים המבוססים על MX. למרות שהם נחשבים חיקוי של צ'רי, הם כמה רמות מעל. זיליוס הם סוויצ'ים שמיוצרים על ידי ZealPC. הם לקחו סוויצ'ים של גייטרון, החליפו קצת את החלקים ויצרו סוויצ'ים שחשבים הרבה יותר טובים מצ'רי, כנ"ל MOD. סוויצ'ים מבוססי MX, שפשוט מרגישים מדהים. חלקים בצורה יוצאת דופן, עם בליטות מדויקות, שפשוט מרגישות טוב. הסוויצ'ים האלה נושאים תג מחיר די גבוה, ומאוד נדיר למצוא אותם במקלדות מוכנות מראש - הם מיועדים בעיקר למי שרוצה לבנות את המקלדת בעצמו. אם אתם מעוניינים בסוויצ'ים תואמי MX הכי טובים שיש, מומלץ להעיף מבט.

 • Alps - אחרי שעברנו על כל צ'רי ודומיה, הגיע הזמן לעבור למשהו אחר, הרבה פחות מוכר, לפחות היום, ולפחות בארץ: אלפס. אלפס הייתה החברה הגדולה ביותר שייצרה סוויצ'ים בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90. סוויצ'ים של אלפס כבר לא נמצאים בייצור, ולכן הם יותר נדירים מצ'רי, אך עדיין ניתן להשיג כאלו משומשים. הבעיה הגדולה של אלפס היא שהם ממש מושפעים מלכלוך. אפילו טיפה של לכלוך בסוויצ'ים מרגישים הרבה פחות טוב. זאת בעיה בהתחשב בכך שכל הסוויצ'ים של אלפס הקיימים היום הם לפחות בני 20. אבל, אם יתמזל לכם, ואתם משיגים סוויצ'ים של אלפס במצב טוב, אזי זכיתם. הם נחשבים הרבה יותר טובים, איכותיים ונוחים, הרבה יותר מהמקבילים של צ'רי, בעיקר בגלל שהם מתוכננים חכם יותר ומשתמשים בחומרים איכותיים יותר.

 • Matias - מטאיס הם "ההמשך" של אלפס כיום. הם מייצרים רק 3 סוויצ'ים, אחד לכל סוג, ולמרות שהם אמורים להיות חיקוי מדויק לאלפס, הם מרגישים קצת פחות טוב. אותם אפשר להשיג כחדשים כי הם עדיין נמצאים בייצור. הם אלטרנטיבה מעולה למי שלא רוצה סוייצים של צ'רי, או תואמי MX באופן כללי.

 • IBM - היצרנית הראשונה של המקלדות המכניות. הם ייצרו רק סוויצ'ים קליקיים, שאפשר למצוא בסדרת המקלדות שלהם, Model M וModel F. הם סוויצ'ים רועשים מאוד, הרבה יותר מכל האחרים. הם נחשבים נוחים מאוד, עם תחושה שונה מכל שאר הסוויצ'ים של כל שאר החברות. המקלדות שהגיעו עם הסוויצ'ים האלה נחשבות כבין המקלדות המכניות הכי טובות שנוצרו עד היום, עם איכות בניה גבוהה, ואיכות חומרים שאי אפשר למצוא בשום מקלדת בנויה מראש בשוק היום.

 • Topre - שוב, על פי דעתנו האישית בלבד, חברה זו מייצרת את המקלדות הטובות ביותר היום. מקשי rubber dome, שנחשבים מכניים, הם סוויצ'ים שקטים, ובגלל שהם מבוססים על rubber dome הם טקטאליים מאוד, מה שנותן להם תחושה מעולה. לאלו סוויצ'ים חלקים מאוד, עם בליטה טקטאלית מעולה, צליל מיוחד, הנותנים תחושה מדהימה בכל הקלדה. הבעיה היחידה עם טופרה הוא המחיר של המקלדות שלהם. טופרה הם מותג בעולם המקלדות המכניות, ועל כן הם לוקחים מחיר בהתאם. המקלדת הכי זולה שמגיעה עם סוויצ'ים של טופרה עולה 150 דולר לפחות לפני מיסים ומשלוח לארץ

כמו שבטח כבר הבנתם, אין סוף לעולם הזה, ויש עוד הרבה סוויצ'ים מחברות שלא הוזכרו. אחרי שתנסו קצת סוויצ'ים שונים מחברות שונות, תתחילו להבין איזה סוג הוא המועדף עליכם, האם אתם רוצים סוויצ'ים כבדים, חלקים וכדומה, וכך תוכלו למצוא את הסוויצ'ים המושלמים עבורכם.

למצוא את המקלדת המתאימה

מחיר: מקלדות מכאניות מתחילות ממחיר של בערך 200 שקלים, ויכולות להגיע עד אלפי דולרים ויותר. על פי דעתנו, במיוחד עבור מקלדת מכנית ראשונה, אין סיבה "לבזבז" מעל ל-400 עד 500 שקלים. מקלדות מכניות זה עסק שיכול להיות מאוד יקר, אבל מקלדת יקרה יותר לא בהכרח תהיה טובה יותר ממקלדת שעולה פחות ממנה, לכן יש לבדוק כל מקרה לגופו, ולאחר שהחלטתם על תקציב, אפשר להתחיל לחפש מקלדות שמתאימות לכם. במקרה של הזמנה מחו"ל, אין מה לפחד לקנות מקלדות מסין: שם שוק המקלדות המכניות גדול מאוד, והמקלדות הסיניות לא נופלות כלל מהמקלדות של החברות המוכרות יותר, אך ככל הנראה יהיו זולות יותר.

גודל: ישנם גדלים שונים של מקלדות: סטנדרטיות - TKL (בעלות 87 מקשים, ללא Numpad והאזור של החצים), 60%, מקלדות עם תוספות של מקשי מאקרו וכו'. לכל אחד יש העדפה שונה, אז תבחרו לפי הצורך שלכם (אם אין מקום למקלדת גדולה, לא נוח שחסרים מקשים במקלדת קטנה ועוד שלל סיבות). הסיבה העיקרית לקנות מקלדת קטנה יותר מהסטנדרט היא נוחות: העכבר קרוב יותר למקלדת, צריך להזיז פחות את האצבעות בשביל להגיע לכל המקשים ויש כאלה שחושבים שזה יפה יותר.

מלבד הסוויצ'ים, המחיר וגודל המקלדות, שאר האפשרויות פחות משמעותיות לרוב האנשים, ולכן אם יש לכם דרישה נוספת, כמו תאורה, כבל מתנתק, אל חוטיות ועוד פיצ'רים קטנים, חפשו מקלדת עם האפשרויות האלה, היו בטוחים שיש לפחות אחת שתענה על כל הדרישות שלכם, אפילו אם זו תהיה קצת יקרה.

לסיכום, אנחנו ממליצים להתחיל מבחירת הסוויצ'ים (או לפחות סוג הסוויצ'ים הרצוי), ואז להתחיל להסתכל על מקלדות בתקציב המוגדר. לאחר שתמצאו מספר מקלדות המתאימות לכם, תתחילו לסנן לפי הדרישות שאתם רוצים, גודל, ופיצ'רים נוספים.

אנחנו מקווים שמדריך זה היה, ויהיה לכם לעזר.

קצת על הכותב
לכל הכתבות של עומרי מזרחי
מה אתם חושבים?