באנצ'מארקים, או במילים אחרות מבחנים ודמואים לכרטיסי מסך הם חלק אינטגרלי משוק כרטיסי המסך. מבחנים אלו נעשים על מנת לבחון את תקינותו וכוחו של כרטיס המסך שלכם. אספנו עבורכם 5 מבחנים ודמואים מהתחום.

5 דמואים שיוציאו מכרטיס המסך שלכם את המיטב

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 24/06/2018 19:18

באנצ'מארקים, או במילים אחרות מבחנים ודמואים לכרטיסי מסך הם חלק אינטגרלי משוק כרטיסי המסך. כאשר אתם מזמינים מחשב חדש או מטפלים במחשב במעבדה, ברוב החנויות או המעבדות, נעשים מבחנים אלו, על מנת לבדוק תחילה את תקינות כרטיס המסך שלכם ובמקרים אחרים את הערכת ביצועיהם. השוק מלא בדמואים ומבחנים (שלרוב באים יחד) - כלומר תוכנות המריצות קטעים עשירים בגראפיקה, וברוב המוחלט של המבחנים הללו מחזירות ציון - אותו ניתן להשוות עם אחרים.

אתם ודאי מכירים את הדמואים האלו בדמות תוכנת 3DMark, על שלל גרסאותיה, אך מקומה הבלתי מעורער של תוכנה זו בסגמנט הזה שבשוק הוא לא היחיד. ישנם מספר גדול מאוד של דמואים. אספנו עבורכם את הדמואים האינטנסיביים והמרשימים ביותר בגראפיקה שלהם. 

Unigine Valley 1.0

Valley, מבית חברת Unigine הוא דמו\בנצ'מארק עשיר בגראפיקה עם נוף פסטורלי. יחודו היא היכולת להציע גראפיקה נעימה לעין, במצבים שונים של אווירה. בין אם עושים את המבחן עצמו ובין אם לא, הסצנות יכללו ויבדקו מצבים שונים, עם פרמטרים כגון כמות העננים, מהירות הרוח, חוזקו של הגשם ושעה ביום. על ידי בחירת מצלמה חופשית, ניתן לשחק עם הפרמטרים הללו וליצור סצנות יחודיות משלכם. ההגדרות המומלצות הן Ultra, כאשר כמעט כל כרטיס מסך מודרני יכול להריץ את התוכנה עם גראפיקה ברמה זו.

את Unigine Valley 1.0 ניתן להוריד מאתר הבית של החברה, בקישור הבא.

A New Dawn

A New Dawn הוא דמו (בלבד) מאחוריו עומדת חברת NVIDIA, והוא אקסלוסיבי לכרטיסי המסך שלה - במקור לסדרת GTX 600 בעת יציאתה. בזמנו, דמו זה היווה מבחן רציני מאוד עבור כרטיס המסך. כיום הוא מסוגל לרוץ על כרטיסי מסך מודרניים. הדמו הנ"ל הוא רימייק מודרני של דמו ישן יותר בשם Dawn. הדמו מציג פיה חייכנית המתנדנדת על מן נדנדה העשויה ענפים. הדמו הזה מציג שחזור של שיער ראש באופן פוטו-ריאליסטי, כל זמן שזה מגיב למהירות הרוח ולסיטואציה, לתאורת עששית התלויה לידה. הצגה של שיער כה ריאליסטי, נכון לזמן יציאת הדמו הנ"ל, נחשב לאינטנסיבי, על כן הדמות שבדמו מכילה שיער קצר במיוחד. 

כמו בדמו הקודם, גם כן ניתן לשחק עם מספר מסויים של פרמטרים ולייצר סצנות משלכם. הפרמטרים הם עומק שדה, חשיפה, תאורת שוליים, תאורת העששית, התנהגות השיער וכמובן - שעה ביום. את הדמו מומלץ להריץ על Ultra Mode אך ורק עם כרטיסי מסך מסדרת GTX 1000 של NVIDIA.

את הדמו ניתן להוריד בקישור הבא.

Unigine Heaven 4.0

עוד דמו/בנצ'מארק מבית חברת Unigine הוא Heaven, ספציפית בגרסתו הרביעית והאחרונה. Heaven הוא, אולי, הדמו והמבחן המוכרים ביותר והמשומשים ביותר על מנת לבדוק את תקינותם וכוחם של כרטיסי מסך. הדמו מציג כפר קטן הנמצא בינות העננים, עשוי לבנים, עם ספינת אוויר בצידו וגשרים המחברים בינו לבין האחרים. יחודו של הדמו הנ"ל הוא הדגמה של טסלציה - האפשרות להבליט קווי מתאר בטקסטורות, כגון לבנים, על מנת להציג משטח פוטו-ריאליסטי, במקום משטח אחיד.

עם הדמו הזה, תוכלו לשחק בעיקר עם רמות הטסלציה, ולהבין כיצד היא עובדת. שימו לב - רמת הטסלציה הגבוהה ביותר שניתן להגיע אליה על ידי ההגדרות מאוד כבדה, ולמעשה מהווה את המבחן האידיאלי עבור יציבותו של כרטיס מסך. בכל הנוגע להגדרות המומלצות, כרטיס מסך נורמלי יכול להריץ את רמת הטסלציה הרשמית (אך לא המקסימלית) של Extreme מבלי לרדת למספר נמוך מדי של פריימים לשניה.

את Unigine Heaven 4.0 ניתן להוריד בקישור הבא.

Crysis Benchmark Tool

כן, להפתעתכם, או לא, קרייסיס עדיין מהווה אינדיקציה ליכולת כרטיס המסך שלכם. אותו קרייסיס אשר יצא בשנת 2007 עם רמה של גראפיקה שרק כרטיסי מסך 3 שנים לאחר מכן יכלו להריץ, ורק כרטיסים מהשנים האחרונות מסוגלים להריץ על יותר מ-60 פריימים לשניה. אופטימיזציה גרועה, חלוקת משאבים לוקה בחסר או פשוט מבחן כבד לדורות - איך שלא תקראו לזה, דמו זה עדיין ניתן להרצה. הוא תומך ברזולוציות גבוהות, ומנצל היטב את כוחו של כרטיס המסך, אך הוא דורש את המשחק המקורי מותקן על מנת לעשות בו שימוש.

היוצא דופן במבחן זה הוא ניצול המעבד הראשי ומהירותו היטב, בעיקר כמבחן הליבה הבודדת. על כן מעבדים היודעים להפעיל מניפולציות המגבירות את כוחה של ליבה בודדת - כגון מעבדי ה-Skylake ומעלה, ינוצלו במבחן זה.

את Crysis Benchmark Tool אפשר להוריד מהקישור הבא.

Unreal Engine 4 Elemental

Unreal Engine הוא המנוע הגראפי בו עושים שימוש הכי הרבה משחקים כיום. לאחר שבזמנו, הציג Unreal Engine 3 גראפיקה עשירה ואפקטים מרהיבים, Unreal Engine 4 מגיע להדהים אותנו שוב, ומנוע זהנכנס כעת לשימוש בשימוש נרחב במשחקים חדשים. עבור כרטיסי מסך מודרניים התומכים בכך, Unreal Engine 4 מסוגל להדגים שימוש ב-DirectX 12, ובכך להראות לנו בעזרת הדמו הנ"ל איך ניתן לשלב גראפיקה עוצרת נשימה, שעד לא מזמן היה צריך בשבילה מערכי כרטיסי מסך כבדים, יחד עם ביצועים גבוהים שכל כרטיס מודרני יודע לספק.

את Unreal Engine 4 Elemental אפשר להוריד מהקישור הבא.

האם אתם מסוגלים להריץ את כל המבחנים והדמואים שבכתבה? מהו מספר הפריימים לשניה אותם אתם מקבלים? לאילו ציונים כרטיס\י המסך והמעבד שלכם מסוגל להגיע? אתם מוזמנים להגיב לכתבה ולשתף אותנו!

קצת על הכותב

אני חובב מחשבים וחומרה מצעירותי. שעות של ניתוח ולמידה של החומרה, תוך כדי שאני משתמש בה, הביאו אותי למה שאני היום: חולה על מחשבים וחומרה, ותמיד אשמח לכתוב על כך. אני אוהב לכתוב, לפתח, לצייר וכשיש זמן, לשחק.

לכל הכתבות של אורי כרמי
מה אתם חושבים?