בעת גיימינג הזריזות היא קריטית, והעכבר הוא אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על זמן התגובה. הדעה הרווחת היא שעכבר אלחוטי מגיב לאט יותר. בביקורת זו לקחנו עכבר אלחוטי, שהוא גם מוצר הדגל של חברת Logitech

Logitech G900 - גיימינג אלחוטי?

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 07/06/2018 19:26

ספינת הדגל היא בכלל אלחוטית

המוצר המונח לפנינו בביקורת זו מעט שינוי במחלוקת, ואולי אף גורר אחריו איזושהי סטיגמה. עכבר ה-Logitech G900 Chaos Spectrum, בו נעסוק בביקורת הנ"ל, הוא אלחוטי. עבור גיימרים רבים הביטוי "אלחוטי" ו-"גיימינג" לא בדיוק הולך יחד, ולא בכדי: על מנת לקבל יתרון במשחקים- במיוחד במשחקים מז'אנר FPS (גוף ראשון), זמן התגובה צריך להיות מידי, דרישה הנופלת לפני הכל על עכבר הגיימינג. 

הסטיגמה ממנה סובלים עכברי גיימינג אלחוטיים, היא היותם ידועים כבעלי זמן תגובה גבוה במיוחד. האם זה נכון? לא בהכרח. אמת - עכברים אלחוטיים נוטים להיות בעלי זמן תגובה גבוה, אך אנחנו מדברים כעת על עכברים לשוק הביתי או העסקי. חברות רבות, בינהן זו המככבת בביקורת זו, Logitech, לא מפחדות להציע עכברי גיימינג אלחוטיים, עם הבטחה לזמן תגובה המתקרב או זהה לעכברים רגילים (חוטיים). במקרה שלנו, לא רק שהחברה מבטיחה עכבר עם אפס דיליי (זמן תגובה), ה-Logitech G900 המדוברסוגר את ליין העכברים הנוכחי של חברת Logitech כמוצר הדגל שלה, או במילים האחרות - מה שהם מאמינים ומכנים כעכבר הגיימינג הכי מתקדם שלהם. חשוב לציין שלמעשה עכבר ה-Logitech G903 הינו עכבר הדגל, אך זהו אותו עכבר בדיוק, רק כזה המכיל סנסור שמאפשר לו להטען אוטומטית בעזרת משטחי העכבר של חברת Logitech.עכבר ה-G900 כולל מפרט מרשים, כגון רזולוציה של עד 12,000 DPI, תדירות של 1000 הרץ, וזמן תגובה של 1 מילי-שניות בלבד. עוד מתגאה החברה בכך שעכבר זה מכיל את הסנסור "המדוייק בעולם", מסוג PMW3366 המצוי בעוד דגמים בקטגוריה (כגון ה-G502 החוטי). כמו כן, משקלו כ-107 גרם בלבד, וחיי הסוללה המוצהרים הם 24 שעות של שימוש רציף. עכבר זה אף עם אחריות של שנתיים, ומחירו בארץ מתחיל מ-600 ש"ח.

בביקורת זו, ננסה להבין איך זה לשחק עם עכבר גיימינג אלחוטי, נבדוק האם החברה עומדת בהבטחה שלה עבור מוצר זה, וכמובן - נסקור את העכבר על שלל תכונותיו, ונראה האם הוא באמת ראוי להיות עכבר הדגל של החברה. בואו נצא לדרך.

אנבוקסינג ומבט מהיר

האריזה של ה-G900 היא האריזה השונה ביותר שלה. בעוד בשאר העכברים שלה, גם אלו הנועדו לגיימינג, זו משתמשת בכיסוי שקוף ומאפשרת לבחון את האחיזה בעכבר, עבור ה-G900 בוחרת החברה באריזה גדולה ורגילה, וחבל שכך. עם זאת, אציין שהחברה תכננה את העכבר הנ"ל כך שיתאים לכל סוגי האחיזה (כן, גם לשמאליים). 

אם אנחנו כבר זורמים עם האריזה, אפשר לציין שהיא משדרת יוקרה, ולא בכדי: עם פתיחת האריזה, העכבר פשוט "מוגש" לנו, כאשר הוא יושב על ספוגית המתאימה בדיוק לגודלו של העכבר. 

מהרגע שבו אנו רואים את העכבר, האריזה הופכת לפרט השולי ביותר. העכבר נראה מצויין, ונרצה להשתמש בו - אך לא לפני שנעבור על תכולת האריזה: עם העכבר מגיעה חוברת הוראות פשוטה, כבל USB, משדר ומכסים עבור כפתורי העכבר. על כל אלו נעבור מיד, כמובן.

כאמור, בתוך קופסא קטנה בצבע שחור נמצא המשדר המחובר למעביר ארוך במיוחד עם יציאת נקבה, אליה יתחבר כבל ה-USB. כמובן שנוכל לשלוף את המשדר ולחבר אותו באופן סטנדרטי למחשב, אך הייתי ממליץ פחות על שיטה זו, שכן באופן תאורטי יכול המשדר להתקל באי-אילו הפרעות. 

בין אם בחרנו להשתמש בכבל עבור המשדר ובין אם לא, ניתן להשתמש בכבל ה-USB על מנת להטעין את העכבר, והוא אף מעוצב בצורה המתאימה לראש העכבר. עם עובדה זו אנו יכולים להבין שסוללת העכבר הינה פנימית, זאת בניגוד לדגמי הדגל הישנים (דוגמת ה-Logitech G700) ודגמים שזו עדיין מוכרת (דוגמת ה-G602), אשר מגיעים עם סוללה חיצונית. 
בשלב זה לא ברור למה בחרה החברה "לשנמך" את הפיצ'ר הנ"ל ולכלול סוללה פנימית, ועוד כזו המצהירה על חיי סוללה קצרים של כ-24 שעות.

בפן החיובי, ניתן לעבוד עם העכבר כאשר הוא מטעין את עצמו בעזרת הכבל. זה מעט לא נוח, אבל זה זמני מאוד, שכן טעינה מ-0% ל-100% הינה קצרה מאוד, ואורכת עד כשעה בלבד. 
עוד קיבלנו עם העכבר, כאמור, מכסים ללחצני העכבר. בעזרת המכסים, ניתן להסתיר לחצנים אשר מסיבה כלשהי נבחר שלא לעבוד איתם. לדוגמה - במידה ונרצה להשתמש בלחצני העכבר שבצד שמאל בלבד, נוכל לכסות את אלו הנמצאים בצד ימין, למקרה שנלחץ עליהם בטעות.

מבט מקרוב

אחרי שסלקנו את תכולת האריזה מהדרך, אפשר להתמקד בעכבר עצמו. כפי שניתן לראות בתמונה, כבר מרגע הפתיחה עכבר ה-G900 מספק תאורת RGB LED על פני הלוגו של חברת Logitech. אנחנו נסקור את אופן השימוש ב-RGB LED בהמשך. 

אחיזת היד על עכבר זה, כבר מההתחלה יוצרת הנאה צרופה שלא נתקלתי בה בשום עכבר אחר. היא לא מחוספסת, אבל גם לא חלקה מדי - היא נמצאת בדיוק במקום הנכון. היא בהחלט מתאימה לכל כף יד, בכל גודל ובכל אחיזה. ניכר שהחברה עבדה על תכנון העכבר בדיוק הנכון. גודלו של העכבר גם הוא נמצא במקום מעולה באמצע, כאשר הוא לא גדול מדי ולא קטן מדי.

העכבר לא רק נוח במיוחד לאחיזה, אלא גם עכבר הגיימינג הקל ביותר שיצא לי להחזיק, כ-107 גרם בלבד. בתאוריה, ועבור רוב הגיימרים, ככל שהעכבר קל יותר, כך קל יותר להגיב איתו במשחקים אשר דורשים תנועה מתמדת וחדה, דוגמת משחקי יריות. 

לחצן הגלילה הכיל בעבר פונקציה שימושית מאוד של גלילה ללא הפסקה יחד עם גלילה מבוקרת. בעכבר זה, הפונקציה המוזכרת עושה קאמבק ובגדול. על ידי לחיצה על כפתור מתחת לכפתור הגלילה, נוכל להעביר את העכבר ממצב גלילה מבוקר ומחוספס אך איטי, למצב של גלילה רציפה. אמנם במשחקים פונקציה זו לא תעזור הרבה, אך בעבודה רגילה, כגון גלישה עם דפים מלאי מלל ותמונות תמצא אפשרות זו ללא רק שימושית, אלא גם קריטית לחווית הגלישה. 

בואו ונדבר על לחצנים: לעכבר זה ישנם 9 לחצנים אשר ניתן להגדיר להם פעולה, עבור כל פרופיל - כפי שנסקר בהמשך. בצד שמאל ישנם זוג לחצנים (עם פונקצית הברירת מחדל: קדימה ואחורה), וכמו כן זוג נוסף בצד ימין. באמצע, ממש לפני כפתור הגלילה, נוכל למצוא עוד זוג של לחצנים. 

פונקציה נוספת שחוזרת בדגם זה היא האפשרות "למשוך" את כפתור הגלילה ימינה או שמאלה, מה שמאפשר לנו עוד זוג לחצנים הניתנים לתכנות. כמובן שגם לחיצה על כפתור הגלילה באמצע נותן לנו לחצן נוסף שאפשר לתכנת. סוגיה מעניינת בנושא הינה נושא הלחצנים בצד שמאל. כפי שראינו בעת הפתיחה, החברה מספקת "מכסים" עבור כפתורי הלחיצה הימניים. כמובן שאם נבחר שלא לכסות אף אחד מהם, נוכל להשתמש בכל הלחצנים. הניחוש שלי הוא ששמאליים עשויים למצוא את הלחצנים השמאליים כמטרד. 

על כן, באופן כללי, אם נבחר להשתמש בכל הלחצנים, אנו נצטרך להתרגל לכך, וזה לא כל כך קל ומהיר. במידה ולא נשתמש בהם, נאבד זוג לחצניים ונשאר רק עם זוג אחד בצד שמאל. הייתי מצפה ממוצר דגל ברמת מחיר כשלו לפתור את הבעיה בעזרת לחצנים נוספים בצד שמאל. אני מבין שזוהי פשרה אותה עשתה החברה על מנת לאפשר עכבר המתאים לכולם, אך אני סבור שמה שנוצר הוא ניסיון להחזיק את המקל בשני קצותיו, והוא לא כל כך נעים ונוח, לפחות בהתחלה. בהמשך, ניתן להתרגל למיקום הכפתורים הללו ואף להרגיש איתם בנוח.

כעת, בואו ונצלול אל תוכנת הניהול של עכבר זה, שבאופן טבעי היא Logitech Gaming Software. במסך הראשון ניתן לתכנת כל מקש לפעולה מותאמת אישית - ומגוון הפעולות אשר ניתנות לשייך לעכבר זה הוא עשיר, ובנוסף נוכל גם להריץ כל קיצור מקלדת או מקש בודד שרק נרצה, וכמובן שגם "להקליט" מאקרו. ניתן לראות כבר כאן שהעכבר מאפשר "להגביל" את הכפתורים כפי שהוסבר קודם לכן. 

מבחינת מהירות העכבר, כל האפשרויות עומדות לפנינו: נוכל להגדיר את רמת ה-DPI עד ל-12,000, אם נרצה או נזדקק לכך לשום מה. קצב העברת הנתונים (כמות הדיווחים לשניה) המקסימלי הינו 1000 - קצב גבוה במיוחד, סימן ראשון להיותו של העכבר מהיר תגובה ככל הניתן. הדיוק אכן משתפר כאשר פועלים על רמה זו, אך יש לקחת בחשבון שקצב זה מוריד מחיי הסוללה - ניתן להגדיר קצב מופחת בעת פרופיל ברירת המחדל (שולחן עבודה).

ולסיום, כמובן שלא שכחנו את ה-RGB LED. עכבר זה מציג תאורה גם מעל הלוגו: שלושה פסים אשר מחווים את מהירות העכבר הנוכחית. נוכל לשנות גם את זה. כאן, בשל העובדה שמדובר באזורי לד קטנים, נוכל להחל רק שלושה מצבים:

  • מצב OFF - מצב זה מאפשר לנו לבחור צבע בודד.
  • אפקט Breating - אפקט המציג הבהוב איטי ומבוקר, בדומה לנשימה (ומכאן שמו).
  • אפקט Color Cycle - שינוי הצבעים על ידי מעבר לאורך כל הצבעים האפשריים

בהתייחסות אל האפקטים הללו, ניתן להגדיר לכל אחד מהם מהירות, רמת בהירות וכמובן שגם את האופציה לבטל את תצוגת ה-LED לחלוטין.

ביצועי העכבר

בכדי לבחון את העכבר בפעולה, בחרתי כמה וכמה כותרים של משחקים אשר מכילים מצב Multiplayer מהיר במיוחד. כבר על ההתחלה, באותם משחקים אלו הבחנתי בהבדל גדול בדיוק ובזמן התגובה שלי. סיטואציות בהן הייתי מתקשה הפכו פתאום לקלות בהרבה. ובלי ששמתי לב, מפה לשם, מצאתי את עצמי מככב גבוה מאוד ברשימת הסשן. 

אם עלי לעשות פניה חדה אחורה על מנת לגלות את היריב, עשיתי זו בקלות. במשחקי יריות, בעוד איני משחק כצלף, יכולתי להתביית בקלות רבה על מטרות רחוקות ולכוון למקומות רגישים ברוב המקרים. במצב שבו האוייב נמצא לפני, הייתי מסוגל לכוון ללא כל בעיה ובמהירות את הכוונת בדיוק למקום הנכון - הרבה מאוד כותרות "Head Shot" הופיעו בסיטואציות אלה. הדיוק המדהים של עכבר ה-G900 נובע מחיישן ה-PMW3366 שלו, אשר נחשב בעיני רבים לחיישן מהשורה הראשונה, ואפשר למצוא אותו לדוגמה גם בדגם ה-G502 של החברה.

בשלב זה, מיותר לציין שאיני חש באי-אילו עיכובים מצד העכבר. התגובה היא כשל עכבר חוטי, לחלוטין. כעת ברור לי מדוע החברה לא חוששת ללכת עם העכבר הנ"ל כמוצר הדגל שלה בקטגוריה - הוא אינו שונה מאחרים, והוא אף עשוי להכיל זמן תגובה נמוך יותר מכמה וכמה עכברים חוטיים. 

כמו שתואר בהתחלה, הנקודה הפחות טובה של העכבר היא סוגית הכפתורים שבצד שמאל, שאליהם קשה להתרגל. גם אחרי תקופה ממושכת של הסתגלות, עדיין מורגשת אי נוחות כלשהי, ומצאתי את עצמי מפספס כמה וכמה לחיצות, כאשר לכפתור התחתון יותר בצד שמאל קשה לפעמים להגיע בזמן המשחק עם האצבע.

עד לנקודה זו התפעלנו מיכולת התגובה והדיוק של עכבר ה-Logitech G900. קיבלנו תוצאות די מושלמות. השאלה היא כעת "בעבור מה?". ובכן, חיי הסוללה על הפרק. חיי הסוללה המוצהרים הם 24 שעות במצב של גיימינג, ו-31 שעות אם מכבים את אפקט הלד (על כן בזמן משחק יהיה חכם ליצור פרופיל עבורו בתוכנה, עם האפקטים כבויים). ואכן, לאחר פרק זמן זהה למוצהר, חיי הסוללה מתחילים להגמר. ברור לי שמגרעה זו היא ביטוי של יכולות העכבר, על כן לא אפסול אותו, אך כן אראה לנכון להזכיר אותו.

בשימוש רגיל, חיי הסוללה מחזיקים כיומיים, שזהו נתון חיובי יותר. העכבר יודע לכבות את עצמו כאשר הוא מזהה חוסר פעילות, ובכך לחסוך בחיי הסוללה. נתון חיובי מאוד ונוסף הוא היכולת של העכבר להטען מהר מאוד - בערך כשעה עד לטעינה מלאה. נוסיף לזה את העובדה שאפשר להשתמש בעכבר בזמן הטעינה בלי כל בעיה. 

ולסיכום

עכבר ה-Logitech G900 Chaos Spectrum הוא אולי אחד מהטובים ביותר בשוק, ולחלוטין שווה את מקומו כעכבר הדגל של חברת Logitech (בקטגורית הגיימינג). ציפיתי למגבלות כלשהן ביכולתו של העכבר, ומה שקיבלתי היה עכבר שלא רק מגיב באופן מידי, אלא גם מקפיץ אותי כמה דרגות קדימה. משתמשים המחפשים יכולת דיוק גבוהה יתאהבו בעכבר זה.

כמובן שלא נשכח פקטורים נוספים, כגון חיי הסוללה שאינם גבוהים, אבל מאפשרים ללא כל בעיה, ובזמן קצר במיוחד להטעין את העכבר ולעבוד איתו בזמן הטעינה. המגבלה היחידה אותה ארצה לציין מגיעה מכיוון הכפתורים. קשה להתרגל אל הכפתורים שבצד שמאל. טוב היה אם הייתה החברה מוסיפה עוד זוג של לחצנים בצד שמאל, כפי שזו הוסיפה ברוב עכברי הגיימינג שלה, בעבר ובהווה. אך בסופו של יום, מדובר בעכבר בעל יתרונות סולידיים אשר מכסים על החסרונות. בשל כך, עכבר זה מקבל ממני את תג "בחירת העורך".

לסיום, נשאלת השאלה - כמה יעלה לנו התענוג הזה? ובכן, הרבה, הרבה מאוד. מחירו של ה-G900 בישראל עומד על כ-700 ש"ח, בעוד מחירו של עכבר ה-G903 (שהוא אותו עכבר, רק עם תמיכה בטעינה על גבי משטח עכבר של Logitech) נושק ל-900 ש"ח. על איכות משלמים, אני מניח.

הטוב

  • זמן תגובה מידי
  • יכולת דיוק גבוהה מאוד
  • מתאים לכל כפות היד
  • קל משקל

הרע

  • מחיר גבוה מאוד
  • חיי סוללה מוגבלים
  • קשה להתרגל לכל הכפתורים

והמסקנה

Logitech G900 Chaos Spectrum
קצת על הכותב

אני חובב מחשבים וחומרה מצעירותי. שעות של ניתוח ולמידה של החומרה, תוך כדי שאני משתמש בה, הביאו אותי למה שאני היום: חולה על מחשבים וחומרה, ותמיד אשמח לכתוב על כך. אני אוהב לכתוב, לפתח, לצייר וכשיש זמן, לשחק.

לכל הכתבות של אורי כרמי
מה אתם חושבים?