היום נוחת על שולחן הביקורות שלנו פיסת חומרה מעניינת במיוחד, וזהו לא אחר מלוח האם GIGABYTE AORUS Z370 Ultra Gaming WIFI.

סיקור - GIGABYTE AORUS Z370 Ultra Gaming WIFI

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 15/06/2018 13:47

היום נוחתת על שולחן הביקורות שלי פיסת חומרה מעניינת במיוחד, וזהו לא אחר מלוח האם GIGABYTE AORUS Z370 Ultra Gaming WIFI. לוח זה, ככתוב בדגמו, משתייך לסדרת ה-Aorus החדשה, יחסית, של חברת GIGABYTE. 

את Aorus אתם ודאי מכירים - היא חטיבת הגיימינג של GIGABYTE, אל מול שמות נוספים כגון Republic of Gamers של חברת ASUS ו-MSI Gaming של חברת MSI. בזמן היחסית קצר שהמותג הנ"ל נמצא בשוק, הספיק זה לציין את שמו על ארסנל שלם של מוצרי גיימינג חוץ מלוחות אם, החל מחלקי חומרה וקירור ועד ציוד היקפי מלא. 

מה שמייחד לוח אם זה הוא קריצה מובהקת לגיימרים: באופן ראשוני זה מתחיל מתאורת RGB LED (או בשמה RGB Fusion) כמעט בכל מקום שרק נוכל לחשוב עליו (אף שזה קיים גם בלוחות אם המתחרים, אך בעוצמה פחותה) אשר כבר בשלב זה לא משאירה מקום לטעויות, וזה ממשיך ומסתיים בכל שאר הפיצ'רים הפנימיים איתם מגיע הלוח. לוח זה, כמובן, מתאים לסדרה השמינית של מעבדי ה-Intel Core I.

בביקורת זו, אנחנו נסקור את לוח האם הנ"ל על כל פרטיו, וננסה להבין מה הפך אותו לבחירתם של רבים.

מבט מהיר

הקופסה בלבד היא כבר מראה עוצר נשימה. היא גדולה במיוחד ומבריקה. אך בשלב זה כל מה שרציתי הוא להגיע אל לוח האם עצמו.

רגע לפני לוח-האם עצמו, לא נתעלם מהבאנדל אותו קיבלנו בתוך הקופסה.

 • חוברת הוראות מלאה (אנגלית)
 • מדריך הפעלה מהיר
 • ארבעה כבלי SATA שחורים
 • ה-G-Connector (נדון בהמשך)
 • דיסק התקנת דרייברים ותוכנות
 • אנטנה (WIFI)
 • מדבקה למארז
 • IO Shield (פאנל אחורי)

וכעת, אל לוח האם, שיש לציין כגדול מימדים ומעט כבד, אך במבט ראשוני הוא נראה מרשים, על אף שהוא חד גווני - אך אנחנו מודעים לעובדה שכל האזורים הללו צפויים להאיר בתאורת RGB LED בהמשך.

ניתן לראות שעל גבי לוח האם, במבט ראשוני, יש פחות או יותר מבנה סטנדרטי, אך על גבי לוח האם עצמו יש גופי קירור שגם מעוצבים היטב למראית עין, וגם מספיקים על מנת לעשות את עבודת הקירור כהלכתה.

מבט מקרוב

אנחנו נתחיל מהעיקר: אזור רכיבי הליבה, שהם המעבד והזכרונות. באזור הזה ניתן למצוא 11 פאזות, מספר מספק על מנת להציע אוברקלוק שאפתני. גם באזור זה ניתן למצוא קירור כבד אשר תפקידו הוא לסלק את האוויר החם שפולט המעבד.

ימינה משם, באופן טבעי, נמצא ארבעה סלוטים של זכרונות. אלו מוגנים על ידי שכבת פלדה מבורכת ("Ultra Durable"), בדומה לשאר הלוחות של החברה. מהירות הזכרונות הנתמכת הינה עד 4000 מגה-הרץ (באוברקלוק), ונפח זכרונות מקסימלי של 64 גיגה-בייט, אשר מסוגלים לפעול במצב Dual-Channel. 

נעבור כעת למטה יותר, שמאלה. שם ניתן למצוא שישה חריצי הרחבה מסוג PCI-Express 3.0, ובאופן ספציפי לחיבורי ברוחב מלא, הראשון שבהם עובד במהירות של x16, בעוד הבא אחריו עובד במהירות של x8 והאחרון כ-x4. גם כאן ניתן למצוא את מגני ה-Ultra Durable, למעט על הסלוט האחרון. לוח זה מציע תמיכה מלאה במערך כפול של SLI ו-CrossFire. עוד ניתן למצוא באזור זה חיבור M.2 התומך בכל הגדלים.

אם ב-M.2 עסקינן, פיצ'ר מעניין נוסף נמצא למעלה משם: עוד חריץ M.2 המכיל שכבה טרמית מתחת, ומעל גוף קירור. ניתן להכניס כונן SSD בתצורה זו לבפנים, כאשר השכבה הטרמית והגוף קירור דואגים לשמור עליו בטמפרטורות הנכונות.

למטה יותר ניתן למצוא את שבב הסאונד של המערכת, ה-Realtek ALC1220 אשר נחשב לשבב איכותי, בעל נתון SNR של 120 דציבל. מלבד השבב הנ"ל, המערכת מציעה גם יציאת אוזניות מוגברת היודעת לזהות אוזניות בעלי עכבה גבוהה (הזקוקים למגבר אוזניות) ולהגביר אותה. 

חיבורים, כניסות ויציאות

הבה נרחיב על החיבורים אשר מציעה המערכת, ונתחיל למטה, שם ניתן למצוא זוג כניסות SATA 3.0 הפונות מעלה. לידיהן נמצא את חיבורי הפאנל הקדמי. במידה ונבחר לעשות בו שימוש, כאן נכנס לתמונה ה-G-Connector אשר קיבלנו עם תכולת האריזה. באמצעות מחבר זה, נוכל לחבר אליו באופן נוח יותר את כל חיבורי הפאנל הקדמי, כאשר בסוף ניתן לחבר אותו, כיחידה אחת, לכניסת הפאנל הקדמי. עוד באזור זה נוכל למצוא זוג כניסות USB 2.0.

באזור הקרוב נוכל למצוא עוד ארבעה חיבורי SATA 3.0, מה שנותן לנו סך של 6 כניסות SATA 3.0.

למעלה יותר אפשר להביט בכניסת USB 3.0 אחת, כאשר מתחת לה כניסת USB 3.0 Type-C עבור מארזים המכילים כניסת USB 3.0 Type-C מקדימה.

נעבור כעת אל פאנל החיבורים האחורי (IO Panel) ונסקור את כלל החיבורים - מלמטה למעלה: כניסות קול, כאשר אחת מהן היא כניסת אוזניות מוגברת, כניסת רשת, זוג כניסות USB 2.0, זוג כניסות USB 3.0, כבל HDMI, כניסת USB 3.0 Type-C ו-USB 3.0 Type A, חיבורי האנטנה, חיבור PS/2 וזוג יציאות USB 3.0 מסוג DAC-UP, הכוללות בידוד משאר חיבורי ה-USB, זאת על מנת לחבר ציוד הגברה ללא כל רעש מיותר.

תאורת RGB Fusion

חלק בלתי נפרד מלוח האם הנ"ל היא תאורת ה-RGB Fusion, המאירה במקומות רבים. ניתן למצוא אותה כמעט בכל אזור בלוח, וניתן לשלוט באמצעות התוכנה הפנימית (או ה-BIOS) על האפקטים שזו מציגה על גבי לוח האם. 

בצד שמאל של לוח האם, ניתן למצוא לייאוט הניתן להתאמה אישית לבחירת המשתמש, דרך התוכנה. כמו כן, להגדלת חווית ה-RGB LED, תאורה זו יכולה להסתנכרן עם מוצרים רבים מסדרת ה-Aorus.

זה לא נגמר כאן: באמצעות יציאת ה-RGB/W, ניתן לחבר סטריפים של LED מכל הסוגים, ולשלוט בהם דרך התוכנה גם כן.

מילות סיכום

לוחות האם כבר לעולם לא יהיו אותו הדבר. וטוב שכך. ממבנה סטטי ומשעמם, על פי דעתי האישית, עשינו כברת דרך ללוחות אם גדולים, מרשימים ומוארים. ה-GIGABYTE Aorus Z370 Ultra Gaming WIFI מזכיר לי את העובדה הנ"ל. 

סיכום מרכיבי הלוח

 • 11 פאזות עבור המעבד
 • תמיכה ב-SLI ו-CrossFire
 • שכבת הגנה על הזכרונות וחריצי ה-PCI-E
 • תמיכה ב-USB 3.0 Type-C קדמי
 • גופי קירור במקומות אסטרטגיים
 • חיבור RGB/W עבור סטריפים
 • תאורת RGB LED פנימית
 • זוג כניסות M.2 מלאות, אחת מהן עם גוף קירור
 • 6 חיבורי מאווררים
 • תמיכה בזכרונות Intel Optane
 • קבלים מוזהבים

ה-Ultra Gaming הבולט בשמו מבטיח ומקיים: יש כאן בהחלט מוצר עם פוטנציאל עצום עבור גיימרים המסוגלים להרשות אותו לעצמם. ההתרשמות שלי מלוח זה הייתה גבוהה, ונדמה ששום דבר לא חסר בלוח אם זה. אני סבור שרכישה שכזו היא בגדר עלות-תועלת נהדרים. הלוח הנ"ל זמין במחיר ממוצע של 800 שקלים חדשים.

קצת על הכותב

אני חובב מחשבים וחומרה מצעירותי. שעות של ניתוח ולמידה של החומרה, תוך כדי שאני משתמש בה, הביאו אותי למה שאני היום: חולה על מחשבים וחומרה, ותמיד אשמח לכתוב על כך. אני אוהב לכתוב, לפתח, לצייר וכשיש זמן, לשחק.

לכל הכתבות של אורי כרמי
מה אתם חושבים?